Vasaloppet 2024

Zima v ČR byla na nic letos. Málo sněhu a na lyže (někdo říka běžky) se nedalo moc jít a když už se dalo tak to byl snad dva, tři víkendy….Když jsem zjistil na začátku roku, že Vasův běh letos oslaví 100 let, zkoušel jsem rozhodit sítě ohledně startovného. V mé hlavě hrála věta ,,vždycky se někdo najde, kdo má startovné a nakonec nemůže jet“. Napsal jsem na Facebook a ozval se mi do zprávy Pepa majitel outdoor sportu Makalu, zda nechci startovné, že mu mám dát vědět do max dvou, třech dnů. Tak jsem si řekl jo!! Jel chci to jet, sice příprava letos 0, ale jet 100. ročník Vasáku je prostě povinnost! Napsal jsem pár lidem, zda by mě vzali s sebou a našel jsem super skupinu běžců z týmu Ed Systém a hlavně letecky!!! Koupil letenku a těšil se jak malej. Parkrát jsem šel na skierg, když byla možnost jít na lyže, tak jsem šel, ale bylo to fakt málo. Jediná dobrá příprava byla běžecká, kdy jsem běhal objemy kolem 150 km/ týdně s převýšením 6000. Hodil jsem si jednu 24h na Ještedu v lednu běžecky, kdy jsem skončil 3. za Álou Sedlákem a Titusem. Těšil jsem se na Jizerskou 50, která nakonec nebyla…

Samotný Vasák byla jedna veliká bída na počasí. Cesta byla letecky jen 1,5h z Prahy do Stockholmu a poté 3h do Mora, cíl letošního Vasáku a naše bydlení. Byli jsme vlastně cca 20 minut od Mory autem. Bydleli jsem v ultra starém až horovém baráčku na farmě. Bylo tam všechno potřebné a nakonec to mělo super Švédské kouzlo. V okolí baráčku byly koně, prasata, ovce. Jezdili jsem trénovat na Gronklit a projeli jsme si během 4 dnů skoro celou trasu Vasáku. Den ode dne k závodu mrholilo, pršelo, prostě to nechceš!!! Jedeš si zalyžovat do Švédska a užít na max Vasák a ono tohle počasí. Startovní číslo jsem si vyzvedl s prosíkem k lepší vlně. Dostal jsem poslední 10. Vzal jsem výsledky z Jizerský 50. a modlil se ať dostanu startovní vlnu 3. nebo 4., nakonec jsem dostal až 6. a já věděl, že to bude dost náročný….no nic. Samotný závod byl masakr!! No teď trochu předbíhám.  Běhám ultra, 100 km závody, přes noc, takže jsem se ani nějak nebál zda to ujedu, ale jak to ujedu. Chtěl jsem to jet soupaž, ale když pršelo, tak jsem zvolil namazaný lyže. Byla to asi dobrá volba, jen ke konci závodu mi to moc nejelo, ale komu taky, že ?! Florový vosky jsou zakázané, ale ve Švédku ej koupíte snad i v potravinách….trochu nesmysl, když na závod je nemůžete dát, ale normálně si je koupíte….

Na závod jsem stávali ve 3h !!! A co nechceš…ano, pršelo….No moc jsem se nevyspal, protože příprava na závod, věci, lyže, snídaně, honem do auta a výjezd ve 4h na start! Start do Salenu jsem to měli cca hodku. Brutální fronta před Salenem cca 10km. Jeli jsem to mega dlouho, až jsme mysleli, že nestihneme start, což se dost lidem stalo. Příjezd na parkoviště na start bylo jedno veliký bahno!! Dali jsme si lyže do své lajny a šli se převlíknout. Cca 20 minut před startem jsem stáli na lyžích. Vystartovalo se a eliťáci z první a druhé vlny jeli a já čekal až se rozjede těch 5 – 6 tis. závodníků před námi. No bylo to hrozný, do sjezdovky, která byla hned na startu jsme šli krokem, to možná moc přeháním, fakt mini krokem. Občas se tam talačili lidi, praskali hole….no až po cca 4-5 km se to fakt rozjelo. Já furt předjíždel a předjížděl, stopa nebyla skoro žádná….Občersvovačky jsem první dvě objel, vezl jsem si sám gely, tyčinky, a pití  v lednice s hadičkou, kterou jsem měl připnout na dresu, abych se mohl hned napít. Na občerstvení měli, studený a teplý ionťák, vodu, houstičky!! Ano sladký houstičky, jednu nebo dvě jsem si za závod dal. Závod jsem si maximálně užil!! Dost Čechů to jelo, tak občas jsem si pokecal zanadával, no vlastně v ČR se nejela ani Jizerská 50. Celý závod je víceméně rovina a která střídá táhlé kopce, který mi seděli. Posledních cca 15 km mi lyže už vůbec nejeli a já se trápil a těšil se do cíle!!  V cíli byla super atmosféra, kde byla veliká obrazovka ze závodu. Dojel jsem do cíle kolem 4000, předjel jsem jednu celou vlnu, byl to občas záhul přejíždět a hledat stopu.

Po závodě jsem dostali krásnou medaily, dali kafe koláč a wrap kuřecí!! Super zázemí a veliký pro závodníky v cíli.

Další den jsme stávali asi mezi 4-5h a jeli na letiště do Stockholmu, vrátili dodávku na letišti a letěli do Prahy.

Samotný výlet, který byl na 7 dní, jsem poznal partu super lidí, poznal pustou krajinu Švédska a hlavně zajel 100. ročník Vassalopetu. Byl to můj sen, který se mi splnil.

Největší poděkování za věnování startovného patří Pepovi Doušovi z Makalu a firmě Vavrys, distributorovi značky Craft. Moc si toho Vážím a už teď se těším až Pepu osobně poznám.