průvodce výběrem čelovky

Pokud se chystáte na outdoorové dobrodružství, prozkoumáváte šachty, lezete na Makalu nebo jen potřebujete vidět pod nohy při venčení psa, čelovka může být vaším nejlepším přítelem. Nicméně, při výběru správné čelovky je třeba vzít v úvahu několik důležitých faktorů, abyste našli ideální světelný zdroj, který bude vyhovovat vašim potřebám. Po jiném světle sáhne skialpinista, lezec, turista, jeskyňář i kutil.

čelovky

osvětlení: výkon a typ světla

 

Obecně první věcí, kterou u čelovky řešíte je výkon osvětlení. Čelovky se liší ve svém výkonu světla, který je měřen v lumenech. Mnoho lidí se orientuje ve výběru čelovky dle lumenů a již ze své praxe ví kolik lumenů potřebuje. Ve skutečnosti málo kdo z nás ale ví, co jednotka lumenů definuje. A ono to ve výsledku je asi skutečně jedno :) Ale pro představu. Lumen je jednotka intenzity světelného toku v daném směru, vyzařovaného do prostorového úhlu. Už jsme chytřejší že ? Tak na příkladu, který řekne více. Typický světelný tok známé 100W žárovky je přibližně 1 380 lm a svíčky pak kolem 13 lm.

Pro běžné aktivity jako je táboření nebo procházky dostačuje 200-300 lumenů. Pokud však plánujete intenzivní venkovní aktivity v noci, jako je horská turistika nebo noční běh, může být vhodné zvolit čelovku s výkonem světla nad 500 lumenů. Samozřejmě jsou i 900 lumenové (a více) čelovky, ale pak záleží, jestli chcete na sebe upozorňovat, plašit zvěř nebo vidět na protější stožár elektrického vedení. Jinými slovy při většině outdoorových aktivit skutečně postačí výkon mezi 500 a 800 lm. Vysoký výkon nad 900lm je vhodný při specifických aktivitách jako je např. expediční horolezectví (vychází se ještě za tmy a je třeba osvítit např. stěnu před vámi) apod.

 do 200lm  základní orientace
 200 - 400 lm  táboření, procházky
 400 - 800 lm  většina outdoorových aktivit, turistika, běh
 od 800 lm  expediční lezení, záchranářství, výkonnostní sport apod.


Dále, zvažte typ světla, které potřebujete. Přestože stále někteří výrobci používají ve svítilnách zoom, tak se tato technologie stává stále více ojedinělou. Bodové či rozšířené svícení je nahrazováno důmyslnou LED technologií a několika módy svícení, případně střídavým či plným zapojením více led opět variabilně nastavitelných pomocí módů čelovky. Aby jste zvolili to co právě vyhovuje vám, pak doporučuje vytipovat několik čelovek s různými módy a otestovat přímo na prodejně.

Doplňkové, rozšířené vlastnosti jsou například barevná světla, blesk, SOS signál, případně otočná svítilna (sklápění nahoru a dolů je více méně standard u všech čelovek). V pokročilých vlastnostech je například reaktivní svícení od Petzlu tzn. že intenzita světla se upravuje dle vzdálenosti předmětu (například se svítilna ztlumí při pohledu do mapy, aby vás neoslnila). Některé svítilny lze nastavovat a programovat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Volba doplňkových vlastností je dosti individuální záležitost a záleží primárně na uživateli, které vlastnosti potřebuje.

přínos barevných světel čelovek (více také v článku K čemu se používá RGB světlo na čelovkách Petzl)

 červené  neoslňuje, pro základní orientaci
 modré  lov, stopování, lepší orientace v mlze apod.
 zelené  lepší orientace v mlze, určité druhy lovu
 



životnost a typ baterie

 

Klíčovým faktorem je životnost baterie a typ baterie nebo také jinak způsob nabíjení. Jaké typy zdrojů energie můžete na trhu u čelovek nalézt ? Doplňujeme i našimi tipy.

  • Prostor pro běžné baterie AAA nebo AA atd., bez vlastního zdroje.
    Neekologické hospodaření s energií, uživatel odkázán na nákup (v některých regionech nedostupné), nákladný a nepohodlný provoz.

  • Čelovka s vlastním vyměnitelným zdrojem, po skončení jeho životnosti.
    Většinou nižší hmotnost než běžné baterie, nemožnost použít jiný zdroj a bez přístupu k nabíjení je po vybití nepoužitelná

  • Čelovka s vlastním nevyměnitelným zdrojem.
    Přestože takové zdroje mají většinou vysokou životnost, tak po jejich skončení je svítilna nepoužitelná.

  • Variabilní zdroj napájení tzn. vlastní zdroj, který lze nahradit běžnou baterií AAA, AA atd.
    Za nás nejlepší řešení. Touto technologií disponuje např. HYBRID CONCEPT od firmy Petzl.

Doba svícení na jedno nabití je kapitolou samo pro sebe. Záleží na mnoha faktorech a vždy to je něco za něco. Vysoký výkon je vykoupen nižší výdrží. U pokročilých LED technologií a obecně u dražších čelovek je možná vyšší výdrž baterie i při vysokém výkonu. V dnešní technickém světě není problém vyrobit i velmi levnou čelovku s enormním výkonem nad 1500lm ... ale s výrazně nízkou výdrží baterie. V první řadě opět záleží na uživateli co preferuje. Za nás můžeme napsat, jak je uvedeno na začátku, není třeba se honit za vysokou svítivostí. Například čelovky vyráběné 15 let zpátky měly standardní výkon kolem 80lm a ty výkonnější od 200-300lm. Dnes je 200lm většinou již minimum. Doporučujeme tedy se soustředit spíše na ostatní parametry čelovky, zejména výdrž baterie. Při správné volbě naleznete čelovku s vysokou životností, výdrží baterie, potřebnými funkcemi a přitom s relativně dobrou svítivostí. 

čelovky
čelovky

voděodolnost a odolnost

 

Pro outdoorové aktivity je důležité, aby byla čelovka odolná proti vodě a nárazům. Pokud plánujete používat čelovku v deštivých podmínkách, nebo pokud se chystáte na náročnější terén, vyberte čelovku s vysokou odolností vůči vodě a nárazům. I když to nemáte v plánu ani s čelovkou nebudete házet do dálky, tak se jednoduše může stát, že vám čelovka vypadne z batohu, když ji hledáte uprostřed noci. Podobnou ochranu proti vodě mají čelovky i proti prachu a nečistotám, které se mohou dostat dovnitř.

Většina čelovek na trhu (uvažujeme v relaci renomovaných výrobců, které nabízíme také v našem eshopu) má dostatečné krytí. 

Pro představu tabulka ochrany proti vodě, užívaná metrika
(běžně mají čelovky krytí IPX4 - IPX6)

 IPX0  žádná ochrana
 IPX1  proti kapající vodě (1mm za minutu)
 IPX2  proti kapající vodě (3mm za minutu)
 IPX3  proti stříkající vodě (voda stříká v 60° úhlu při tlaku 50–150 kPa)
 IPX4  proti stříkající vodě (voda stříká ze všech úhlů při tlaku 50–150 kPa)
 IPX5  proti tryskající vodě (voda z 6,3mm trysky mířící na svítilnu)
 IPX6  proti intenzivně tryskající vodě (voda z 12,5mm trysky míří na svítilnu)
 IPX6k  proti tryskající vodě pod velkým tlakem (12,5mm tryska, tlak 1 000 kPa)
 IPX7  proti ponoření do vody (po dobu 30 minut v hloubce 1 metru)
 IPX8  proti nepřetržitému ponoření do vody (za podmínek výrobce)

pohodlí a nastavení

 

Pohodlí a možnost nastavení jsou také důležité. Zkontrolujte, jestli má čelovka pohodlný popruh a jestli je možné světlo nastavit do různých úhlů. To je užitečné, pokud potřebujete světlo nasměřovat určitým směrem. Zkrátka občas potřebujete svítit více pod nohy a jindy zase svítit více do dálky. Nebo jen sklopíte čelovku, abyste neoslňovali parťáky či viděli do mapy.

Hlavový popruh, i když se to nezdá, je velmi důležitý. V kombinaci s hmotností a těžištěm vytváří právě komfort nošení. Oddělený zdroj (umístěný na zátylku) většinou zvyšuje celkovou hmotnost, ale na čele máte gramů méně a hmotnost je pěkně rozložena. Důležité je, aby čelovka dobře držela a svítila kam potřebujete i při intenzivním či dynamickém pohybu. Je to trochu jak s botami. Čelovku ideálně musíte vyzkoušet než ji pořídíte.

Hmotnost čelovky je důležitým faktorem, zejména pro outdoorové aktivity, kde každý gram může hrát roli. Lehká čelovka vám umožní pohodlnější nošení. A opět, je to o kompromisech. S odolností (kovové tělo), výdrží baterie (těžší zdroj) a množstvím funkcí nebo třeba i pohodlným páskem (popruh i horem přes hlavu) zvyšují hmotnost. Pokročilé čelovky umí hmotnost snížit i při zachování požadovaných parametrů, ale vždy to je nakonec otázka ceny. Čímž se dostáváme k poslední kapitole.

čelovky

cena

Sledováním všech zmíněných kroků a zvážením vašich potřeb a preferencí, můžete snadno najít čelovku, která bude odpovídat vašim potřebám. Ať už je to noční běh v lese, práce kolem domu, nebo dobrodružství na horách. Správná čelovka vám poskytne potřebné světlo a bezpečnost. Někdy vám postačí nejlevnější čelovka. Jindy je to pro vás investice do komfortu, výdrže a především spolehlivosti. Orientačně lze shrnout, že běžné a základní čelovky mají hodnotu od 500 do 700 Kč. Středně dostupná čelovka pak bude mít cenu kolem 1500 Kč a lze za tuto částku již pořídit slušnou čelovku. Od 2000 - 2500 Kč výše jsou na trhu již velmi dobré svítilny kombinující vysoký výkon, životnost a funkce. Každopádně je to o vašich preferencích. Někdy se nevyplatí šetřit a jindy je zbytečné investovat do něčeho co nevyužijete. Ostatně jako je to se vším :)