Kyrgyzstán 2023 - část 4. - "Lenin Peak po druhé"

U vchodu do hostelu najdu několik velkých batohů a expediční kabele od North Face. O moment později hovořím se skupinkou mladíků z Německa. Zítra mají naplánovanou cestu na Lenin Peak. „Tam jsem byl včera, vyšel jsem na vrchol a pohladil Lenina po hlavě!“ Jsou nadšení, gratulují mi. V místnosti s námi sedí i tři pěkné holky a nepozorovaně koukají, co se to děje. Kdo je ten rozcuchaný zarostlý chlapík ve středu pozornosti? 

Vše se pak ztiší. Jestli jste očekávali velkou párty, kde se to nějak zvrhne, musím vás zklamat. Potřebuji zorganizovat spoustu věcí. Na uvítanou v civilizaci sním velký kus grilovaného kuřete, okoupu se a vyperu si všechny věci. Vzdálenost mezi výstupem a obyčejným životem se nenávratně prohlubuje. Koukám na sebe do zrcadla, a kdybych neměl klasicky popraskané rty a nos, mohl bych si klidně myslet, že jsem se právě probudil a zdál se mi horolezecký sen o tom, že jsem lezl na Lenin Peak do 7000 m nad mořem. Poprvé v životě.

Během příštích tří dnů se přesunu do prvního tábora. Vše se od minule drasticky změnilo. Je větší zima a v základním táboře mají postaveného sněhuláka! 

Přivítám vedoucího tábora Zdravka z Bulharska. Je to ostřílený horolezec kolem padesáti let. Když bylo ještě teplo, chodil po táboře ve slunci ožehlém vybledlém tričku. Hned od pohledu jsem věděl, že prošel strašnými horolezeckými zvěrstvy. Měl poctivé svalnaté paže, ráznou energetickou kolébavější chůzi a v očích skromnost. 

Nyní byl oblečený do flísové mikiny a seděl u obrovského dalekohledu. „Dobrý způsob cestování po horách.“ - povídám. „Určitě, sleduji skupinu mých lidí. Hledají tělo mrtvého lyžaře.“ – odpoví. Zeptám se, jestli se můžu podívat. Sleduji čtyři malé tečky na bílém pozadí svahu. Kolem jsou nějaké praskliny. Popovídáme si. Pak se rozloučím, protože Zdravko má schůzku s průvodci a postavím si opodál stan. 

Další den sněží a předpověď napsaná na nástěnce u jídelního stanu slibuje sněžení na příštích několik dnů, a to vždy k večeru. Přepočítám jídlo a jsem rád, že nemusím nikam v tom nečase pospíchat a s klidem si dopřeji odpočinkový den strávený ve stanu. 

K večeru jdu opět na pochůzku zkontrolovat předpověď. Zaseknu se ve společenském stanu a dám se do řeči se samotářským klukem z Polska. Bojí se prasklin a není si jistý, jestli je možné rovnou projít z C1 (4400 m) do C3 (6100 m) za jeden den. Chtěl by výstup zvládnout co nejrychleji. Rozhovor se mnou mu samozřejmě dodá odvahy a domluvíme se, že může jít ráno se mnou přes ledovec a praskliny. Navázaní nebudeme.

Celou noc sněží, napadne pěkných deset čísel. A nebudu nic zapírat – nechce se mi. Je zima, všechno je slizké a zmrzlé. Opět se bojím prasklin, ale i tak se nějak přesvědčím vyrazit, ale nevím, kterým směrem. Vylezu ven a z dálky ze tmy na mě mává Andrew z Polska. A já tajně doufal, že to vzdá a já to taky vzdám a místo nahoru, polezu dolů. A odjedu do civilizace, do tepla a na hostelu strávím jen 4 noci navíc, které promarním brouzdáním na internetu, čuměním do mobilu a hraním her. Nicméně, Andrew je doslova natěšený a čeká, až sbalím stan. Nic neříkám a spěchám, ať už můžeme ukrajovat cestu a zahřívat se pohybem.

Jak charakterizovat Andrewa? Nejlépe jeho vlastními slovy: „Jsem z Polska, jaká je tvoje super schopnost?“

Po příchodu do druhého výškového tábora v 5350 m postavím stan a udělám si čaj. Poté půjčuji svůj hořák polskému příteli. Jeho hořák se rozbil. Zároveň mu svojí solární nabíječkou nabíjím mobil. Super schopnosti… Když si jdu pro hořák, Andrew je ve stanu a připravuje se vyjít. Čeká ho ještě asi 750 m výškových do C3. 

Koukám na jeho tenisky a nechápu. To si musím vyfotit. Kolem se potácejí nízkým kyslíkem zkroušení lidé, na nohou mají poslední výkřiky botního horolezeckého průmyslu za tisíce dolarů. A tady sedí polák ve stanu za 30 euro z Decathlonu a keckami do lesa. Odchází. Za chvíli začíná sněžit a zvedá se vítr. Jsem zachumlaný ve spacáku, je mi teplo a sleduji nějaký film na mobilu. Pohodička. Jako doma. Pode mnou spokojeně praská ledovec jako oheň v krbu.

Ráno mám opět krizi. Psychická únava, kdy se hlava pokouší přesvědčit tělo, že je strašně unavené. Ve stanu je na všem pocukrovaný poprašek sněhu, který dovnitř naletěl skrz větrací otvory. Začíná svítat a ani lidé venku nejsou z té sněhové nadílky nadšení. Jako kdyby to pro ně nebylo jedno, však lezou jen na Lenin Peak po dálnici. Netrvá dlouho a musím uznat, že na sólo výlet na Džeržinského (6717 m) nemám sílu, protože tam bude opravdu hodně nového sněhu. Nezbývá než zvolit něco lehčího, nebo se vrátit dolů a s pomocí mobilu nějak zabít čas a hromadu výčitek svědomí. 

Sbalit stan mi trvá věčnost. Jakmile se rozejdu, hned se cítím lépe. Po chvíli mi je ale docela horko, tak si vysvleču zateplené kalhoty. Ještě, že se dají kompletně rozepnout a sundat i přes boty s mačkami. Nicméně na závěrečném stoupání do C3 začne foukat ledový vítr a ty legíny s kraťasy, co mám na sobě, mě moc nezahřívají. 

Po příchodu do tábora jsem zmrzlý jak preclík. Postavím stan a přijde za mnou Andrew ve svých plátěných botách a v lacině vypadající malé zateplené bundě. Začne povídat a mě rupnou nervy a všechno mu vyklopím na rovinu, tak jak to vidím.

Já: „Nahoru nelez, bude zima, umrznou ti prsty na nohách!“

Andrew: „Já vím, že bude zima. Zabalím si boty do karimatky a do stanu. Nejsem hloupý přece.“

Já: „Lidi, kteří na tuhle horu lezou, zaplatili velké peníze za své vybavení i za možnost se sem vypravit. Místo toho, aby se s vypětím všech sil trmáceli někdy i deset hodin na vrchol se budou muset rozhodnout, jestli mají zachránit magora, co mu omrzly nohy, protože sem leze v teniskách. Nelez nikam, ohrozíš nejen sebe ale i ostatní.“

Andrew se odmlčel a už jsem ho ten den neviděl.

Kolem jedné hodiny začínají z tábora odcházet první lidé. Jestli chci na vrchol, chci vyrazit později, abych byl kratší čas vystaven zimě. Ve dvě hodiny posnídám, vypiji půlku čaje, druhou omylem rozliju do stanu. Moc se tím netrápím, jen stále nevím, jestli jdu nahoru nebo dolů. Ta možnost volby je strašný „demotivátor“. Ano, správně před osmi dny jsem stál na vrcholu Lenin Peaku. Takže je docela jedno jestli tam vyjdu znovu. Pak mi něco přecvakne v hlavě, možná nechuť skládat zmrzlý stan, a já s funěním nasadím pečlivě mačky, utěsním celý komplet oblečení a vyrazím. „Zatrpět si trošku víc!“ 

Když vidím skupinu světel na protějším kopci, jsem takřka instantně v bojovém módu. Začíná želví závod. Pomaličku dotahuji skupinku za skupinkou. Jestli lezu na vrchol znovu, tak si chci vyzkoušet jít rychleji než minule. 

Někteří lidé, které předcházím si opravdu myslí, že mi můžou stačit. Ale já jsem přece o trošku rychlejší želva. Musím se uvnitř smát, jak tady srandovně svádíme boj slimáků. Udělám dvacet až třicet kroků, a funím jak muflon. Dvojice za mnou se mě drží a snaží se mě dotáhnout. Po půlhodině mám asi sto metrový náskok. Úžasné! Než si vyprázdním nos a vodu z něj utřu do bundy a rukavic, chlapíci mě zase doženou. No, né. Dneska mě nikdo nepředběhne! Na to zapomeňte. Za chvíli se ztrácí z dohledu a já předejdu další lidi. Už jsem první?

Jenže do tohoto zápolení, je ukrutná zima a fučí naprosto neskutečně. Pod frňákem se mi dělá sada rampouchů. Začínám silně cítit, jak mi chladnou ruce. A pak přichází opravdu nepříjemný moment asi v půlce výstupu. Naprosto na vážno zvažuji sejít dolů a vzdát to.

Otočím se a ze tmy zpoza kopce vykouknou unavené světýlka horolezců. Když můžou oni, můžu i já přece! Pokračuji v odpočítávání dalších 25 kroků.

Takhle pokračuji až stojím opět na vrcholu. A je to v kapse podruhé. Jsou zde už čtyři další unavení cestovatelé. Díky nim vznikne pár fotografií, kde jsem u vrcholové pyramidky. Trochu mě u toho zamrazí na zádech a vevalí pár slziček. To ale nikdo nevidí za mými lyžařskými brýlemi. Mikro moment, který mám jenom pro sebe.

Následně začnu sbíhat dolů. Jak polehčující. Zdravím se s několika lidmi, co mě za tu dobu, co se zde potloukám, znají. Kousek od prvního stoupání je Andrew. Má svoje tenisky kompletně zabaleny do alumatky. Vyšel až v 7 ráno, když už svítilo slunce. Jeho rychlost nebyla největší. Pomalu se ploužil kupředu a stále si představoval, že na vrcholu bude tak jako já poprvé za 7 hodin. Jestli však vylezl nebo ne, se možná nikdy nedozvíme. Moc se omlouvám, že jsem začal tenhle příběh, i když neznám jeho pokračování. Protože jsem na něj nečekal a jen upaloval do tábora C2 v 5350m. Andrew tam večer nedošel. Takže, kdybyste někdy potkali tvrďáka z Polska, co leze někam vysoko jen v keckách, pozdravujte ho a určitě mi napište, jak dopadl na Lenin Peaku!

1. část

Martin Mirinský

Martin Mirinsky je dobrodruh tělem i duší. D ohor se zamiloval na Nového Zélandu v roce 2005. Vyzkoušel  si, jaké je to lézt po strmém ledovci jen s nožem, což se ukázalo jako neefektivní, ale ne fatální. Což mu otevřelo další cesty a posunulo limity. Následně přešel na konvenční mačky a cepín, které poprvé použil, když lezl na svou první 6000 m vysokou horu v Peru. Následovalo pár dalších vrcholků přes 6000 m. K tomu s kamarádem pokus o přechod přes největší solnou poušť světa Salar de Uyuni, bez přestávek a bez spaní - 127Km za 27h.