Jak vybrat lezečky, velikostní tabulka

Abychom vám výběr velikostí co nejvíce usnadnili, zvolili systém Mondo Point, takže celá kolekce Rock Pillars je vyráběna na kopytech, které jsou stupňovány v metrické řadě. Pomocí metrického měřidla, papíru a tužky si velikost svého chodidla každý snadno změří. Mondo velikost je totiž délka chodidla v mm. Standardní značení obuvi Rock Pillars odpovídá velikosti pro PERFORMANCE FIT, to znamená, že velikost kopyta je již přizpůsobena požadavkům výkonnostního lezení, při kterém bývá palec mírně pokrčený. Takže správná velikost vaší lezečky Rock Pillars by měla přibližně odpovídat velikosti vaší běžné obuvi.

Správný postup pro výběr velikosti

1. Změřit délku chodidla
2. Zvolit těsnost podle výkonnosti (Comfort, Performance, Extreme)
3. Provést korekci velikosti podle tabulky doporučení

Příklad pomůcky pro volbu velikosti lezečky Rock Pillars

Délka chodidla je 26,5 (pomocný převod na UK je 2 + 6 + 0,5 – 1 = 7,5 UK) 265 mm neboli 7,5 UK je doporučená velikost odpovídající značení (viz tabulka), která zajistí v obuvi Rock Pillars Performance Fit. Pokud chcete větší pohodlí, které nabízí Comfort Fit, zvolte číslo o 5 až 10 mm větší. Tomu odpovídá velikost větší o 0,5 a 1,0 UK číslování. V našem příkladě tedy 8–8,5 UK. Taková velikost odpovídá běžné velikosti našich bot na běhání nebo treking. V případě, že se chystáte na extrémní obtížnost a krátké výstupy, bude se volba velikosti pohybovat v rozměrech o 0,5–1,0 UK menší. Tedy 6,5–7 UK. Extrem fit bývá zejména v nerozlezené obuvi bolestivý a v případě objemné a široké nohy není vhodný. Při takové velikosti navíc dochází k velikému zatížení materiálů a může dojít k předčasnému poškození a roztrhání obuvi.

Převodní tabulka velikostí

 

Důležité. Pokud uvažujete o koupi stejné lezečky, které máte již léta tj. stejný model a stejnou velikost je třeba si před objednáním uvědomit, že původní lezečka mohla časem "zmenšit" svou velikost. Např. podražením boty dojde po opravě k většímu stažení obsázkové (obvodové) gumy neboli ke zmenšení boty. Další činitelem může být rovněž praní bot, které např. syntetické kůži nevadí, ale stejně jako u přírodní kůže po namočení dochází k (dočasnému) zmenšení. Tento rozdíl může potom dělat např. i půl čísla velikosti mezi starou a novou lezečkou. Ne vždy to ale musí platit. Záleží na údržbě a četnosti používání staré lezečky, případně rozdíl velikostí nemusí být natolik velký, aby uživateli vadil.

© 2008 - 2013 Makalu.cz, www.makalu.cz, RP Climbing www.rockpillars.cz