Nepromokavé bundy - průvodce

Při výběru nepromokavého membránového oblečení hledáme většinou to nejlepší za co nejnižší cenu. Zkusím vás provést tím, co při výběru sledovat a jak si vybrat co nejlepší kousek pro sebe :) Protože nejdražší vždy neznamená nejlepší. Takže na co si dát při výběru především pozor?

Stejně budete mokří!

Spousta lidí má špatnou zkušenost s membránovým oblečením, protože si koupili bundu a stejně promokli. Přitom na visačce v Lidlu bylo, že je to nepromokavá bunda. Nepromokavá je i igelitka a nechodíme v ní. Tady je důležité si říct, proč promokly. Jsou dva důvody, proč byli mokří. 

prostě promokla

Když se něco jmenuje membrána, neznamená to, že je to hned nepromokavé a zvládne jakýkoli déšť. Každá membrána má hodnotu "vodní sloupec". Čím vyšší je tato hodnota, tím zvládne více "tlaku". Takže i silnější déšť. Ale pak si vezmete batoh. Ten vám vytváří "tlak" na ramena. a přes ramena promoknete. Proto je dobré mít u bundy vodní sloupec alespoň 20.000 mm (tedy 20 m). U kalhot dle (dle vybavení) postačí i menší vodní sloupec kolem 10.000 mm (tedy 10 m). Kalhoty totiž zatížíme leda zakleknutím, ale při chůzi jen lehce třením.

udělali jsme si z bundy bazén

Na úvodu jsem zmiňoval, že i igelitka je nepromokavá. Proč tedy nepoužíváme levný igelit? Máme přece igelitové pláštěnky. Důvod je jednoduchý. Zkrátka by neměl kam odcházet pot. Zpotili bychom se a voda by zůstala pod igelitem a my byli mokří. Sice z potu a ne deště, ale i tak mokří. Proto musíme u bundy sledovat "paropropustnost" neboli "prodyšnost". To je schopnost membrány "dýchat" (odvádět vlhkost pryč). Čím vyšší je tohle číslo, tím lépe pro vás. Obecně doporučuji (bez ohledu, jestli bunda nebo kalhoty) mít minimální prodyšnost 20.000 g/m2/24h.

nepromokavé bundy

tip šéfkuchaře Direct Alpine Guide

nepromokavé bundy

zip šejdrem

Šikmý zip vás nebude škrábat na puse. Zároveň má prostor před ústy malé dírky kvůli kondenzaci a dýchání.
nepromokavé bundy

mega zipy v podpaží

Zipy v podpaží jsou extrémně dlouhé. Díky tomu se dostanete do kapes vnitřní bundy (třeba péřovky).
nepromokavé bundy

kapuce

Kapuce je prostorná a nastavitelná. Dostanete do ní jak holou hlavu, tak i helmu.