Vlna a její tajemství

Jistě jste slyšeli spoustu věcí o vlně. “Mám vlněné triko a nekouše. Týden jsem nosil merino trenky a pořád nesmrdí. Vůbec nepotřebuješ nepromokavou bundu, protože vlna hřeje i za mokra.“ Jaká je ale pravda, to si rozebereme.

Vlna je merino, merino je vlna… NE!

Vlna je chlup z jakékoli ovce. Máme více plemen a jedno z plemen ovce je Merino. Z toho je odvozen název „Merino vlna“. Vlna z merino ovcí je extrémně jemná. To je hlavní benefit merino vlny oproti jiným vlnám. Díky tomu je možné vytvořit i přízi, která bude dostatečně pevná a tenká.

Výhody merino vlny?

  • hřeje za mokra
  • nezapáchá
  • vlastnosti vlny jsou dlouhodobé
  • výborné termoregulační vlastnosti
  • dobře odvádí pot
  • jednoduchá údržba
  • nedráždí pokožku

Vlna hřeje za mokra?

Jeden z důvodů, proč je vlna výborná celoročně jsou termoregulační vlastnosti. To je způsobeno schopností vlny vstřebat vlhkost (pot) do svého jádra. A to nám přináší hned několik benefitů.

Prakticky to funguje tak, že vlna vstřebá pot do svého jádra a na povrchu je suchá. Zde je první výhoda, který nám pomáhá. Protože voda je vodič, který rychle odvádí teplo. Je to jako když vylezete z vody. Když jste mokří, tak máte pocit, že je Vám zima. Když jste suší, tak si ani nevšimnete vánku. Díky tomu, že na povrchu není voda, tak neodvádíme teplo od svého těla tak rychle. Jelikož je vlhkost v jádru, tak máme zároveň pocit sucha. Proto máme pocit, že merino oblečení není mokré a hřeje. To však neznamená, že v dešti bude tričko hřát. Vlna vstřebá omezené množství vody.

Zde se dostáváme k další zajímavosti skrz vlhkost v jádru. V tričku budete mít chladivý pocit v letních dnech. Vlhkost se z jádra dostává tak, že přemění vodu v páru. Využívá k tomu teplo vnitřní i vnější. To je děje při vyšších teplotách, kdy má vlna možnost spotřebovat dostatek tepla. V zimně se vypařuje vlhkost pomaleji, proto nespotřebovává tolik našeho tepla.

Nechci vlnu, vlna kouše

Ano, vlna může i kousat, ale ne každá. Proč a jak? Když je vlákno vlny tlusté a tvrdé, tak nás vlněné vlákno bude kousat. Čím tlustší a tvrdší vlákno, tím víc nás bude vlna kousat. Zde máme řešení. A to je buď kombinace materiálů, nebo zvolit merino. Merino je jemnější a měkčí. Takže i zakončení vlny je možné zaplést do příze.

Nejí však merino jako merino. Nás osobně zaujala firma Devold, která má vlastní farmy a přehled o tom, v jaké kondici je jejich vlna i ovce. Kontroluje stav vlny i její délku. Pokud by Vás zajímalo, jak přistupuje Devold k ovcím a jaký vliv to má na vlastnosti vlny, se dozvíte zde

Týden v jedněch spoďárech je v pohodě?

Jistěže… normálně, naopak, naruby a naruby naopak… a celý postup dvakrát zopakujeme. Dobře, tak takhle to není. Vlna sama o sobě nepohlcuje pachy a je nepříznivá pro bakterie. Takže vaše spoďáry sice nemusí „absorbovat“ pachy, ale to ještě neznamená, že na nich nenecháte (dámy odpustí) „zbytky“. To, co vám zapáchá při pocení je aroma, které uvolňují bakterie při rozmnožování. A zde má vlna výhodu oproti jiným materiálům, protože má povrch, na kterém se bakterie hůře drží. Tato vlastnost je dlouhodobá bez ohledu, kolikrát vlnu vyperete. Na bavlně i syntetice se bakteriím daří lépe, a proto máte pocit po běhu, cvičení nebo výletu, že to tričko smrdí. Aby jiné materiály nezapáchaly, musí mít nějakou úpravu (například stříbro), která není mnohdy dlouhodobá.

To nejlepší na konec

Zmínil jsem výhody vlny, jako je důvod, proč hřeje za mokra, že má i chladivý efekt, jak odvádí vlhkost, proč nezapáchá nebo proč neškrábe. Ale co je na tom nejlepší? Tohle jsou všechno přirozené vlastnosti merino vlny, které jsou dlouhodobé a nesperete je, jako jsou jiné chemické úpravy. Jak vlnu vyprat? Jednoduše… použijete lanolin a zapnete pračku na 30°C. Případně další info k údržbě vlny v článku od DEVOLD.

Na co se vlna hodí?

V podstatě na vše. Především na aktivity, kde se potíte. Dlouhodobější aktivity a aktivity, kdy nemáte prostor na spoustu oblečení. Ano, na letní běh za barákem (i když to bude 20km běh) Vám vystačí syntetické tričko a budete za něj raději, protože bude o něco lépe chladit a rychleji schnout - a jak se vrátíte, hodíte do pračky. Vlna se hodí oproti tomu více na prodloužený víkend s partnerem pod stanem, protože bez sprchy nebude večer žádná romantika. Vlna se hodí na dlouhodobější aktivity, kdy vám i na týdenní přechod stačí jedno tričko (pokud si ho neozdobíte večeří). Na 96 % zimních aktivit. Na stop/start aktivity, kdy si nemůžete dovolit zchladnout ani při zastavení.

Tipy na merino oblečení

 

Pár slov na dobrou noc

Každý má jiné potřeby a každá aktivita má své specifika. Tohle jsou však těžko zpochybnitelné vlastnosti vlny. Pokud ale potřebujete tyhle vlastnosti, pak je pro vás tou správnou volbou právě vlna.