Devold a jeho vlna

Hned na úvod bychom rádi sdělili, že se nejedná o náš článek, ale o článek od dodavatele Devold. Jsou odborníci ve svém řemeslu a vlně rozumí. Obzvlášť pokud se jedná o jejich vlnu a jejich farmu.

Život ovce

Je jaro a „Lamby“ se rodí pod stromem eukalyptu. Po několika měsících je označena, což znamená, že je její ocas odstraněn, aby se zabránilo hromadění nečistot kolem zadku. Rozumný farmář používá pryžový kroužek k zastavení krevního oběhu tak, že ocas odpadne sám od sebe, aniž by způsobil Lamby nějakou bolest. Dostane také identifikační štítek na ucho a brzy poté bude poprvé ostříhána, což znamená, že veškerá vlna bude odstraněna elektrickým strojem místo nůžkami jako dříve. To by mohlo být nepříjemné, a pro Lamby škodlivé. A od této chvíle bude Lamby jen zastřihávána – budou jí odstraněny jen kousky vlny. Hlavně v znečištěných oblastech, kde by mohla moucha najít místo pro nakladení vajíček – na zadku, břiše a na hlavě. Vylíhlé larvy rády žijí ve vlhkých záhybech ovčí kůže. Tím však způsobují ovcím nepříjemné kožné onemocnění. Před několika lety se v Austrálii mnoho ovčích farem zbavovalo problému metodou „mulesing“ – odříznutím kůže kolem Lambyina ocasu bez použití anestezie. Naštěstí dnes je tato praxe zbytečného mrzačení na ústupu. Všechny farmy dodávající vlnu pro Devold tuto metodu nepoužívají.Na místo toho investovali přemýšliví farmáři do nového plemene ovcí, jakými jsou hladší SRS ovce (ovce s jemně zvlněnou kůží). Tomuto plemeni ovcí, které představují 10 % ovcí Merino v Austrálii, se pokožka vlní víc, a proto tělo Lamby nemá v podstatě žádné skvrny, které by vytvořily vhodné místo pro larvy much. Ještě jemnější, upravenější a hladší než její předkové, Lamby si udrží své vzrušení pro „světovou špičku“, tak jako mnoho dobrodruhů, kteří nakonec budou nosit její vlnu ve formě teplého oblečení.
 
Lamby se cítí klidně, když se dostane na pastvu na nejvyšších místech vlnitých kopců, odkud může odhalit možná nebezpečí. Je to chytré zvíře. Rozpoznává tváře a její oči jí přinášejí výhodu téměř neomezeného rozhledu. Často však farmář potřebuje Lamby popohnat, aby seběhla do nižších partií, na vlhčí a zelenější trávu, a to jak s cílem poskytnout Lamby nejlepší potravu, tak aby jí narostla silnější a měkčí vlna. Vedle toho tímto farmáři zabraňují další erozi na již kamenitých a často holých vrcholcích kopců. Ve skutečnosti je Lamby a její obrovská rodina sháněna do nových oblastí, téměř denně, aby udržovala trávu zdravou a udržitelnou a aby se vyhnula přerývání půdy.
 
Naše vlna 4
 

Se skupinou štěkajících, ale pečujících psů se farmáři vstávají se sluncem, aby zkontrolovali své stádo a ploty. Má Lamby dostatek čisté vody a přístřeší proti větru, dešti, orlům a liškám? Když je vše v pořádku, psi a farmáři pak odvedou Lamby na novou louku, kterých mají ona i stádo k pastvě spoustu. Některé farmy mohou nabízet až 4000 m2 na ovci. Ačkoli má Lamby velké množství prostoru, je společenská a raději se drží s rodinou. Když je čas sehnat ovce zpět na stříhání zpátky, má Lamby společnosti ještě více. Na některých velkých farmách je během několikatýdenního stříhací období ostříháno denně více než 1000 ovcí. Týmy profesionálních střihačů přecházejí z farmy na farmu a pracují 8 hodin denně jako profesionálně vyškolení řemeslníci. Jeden z nich, Australan, je držitelem světového rekordu za nejrychlejší střih ovce. Trvalo mu to méně než 40 sekund. Když Lamby ztratí své „šaty“, je skutečně ráda, že ztratí i něco na váze. Než začne proces znovu, vlna jí opět naroste. Právě včas na zimní období. Během Lambyina života na její rodné farmě se tato sekvence opakuje více či méně sedmkrát.

5 svobod spokojeného života zvířat

Naše vlna 7

 

Každé vlákno vlny Merino v Devold je dlouhé a je biologicky odbouratelným typem vlny s vynikajícími vlastnostmi. Oděvy v čisté merino vlně jsou v podstatě vyrobeny pro fyzické aktivity, v létě i v zimě, protože oblečení vyrobené z tohoto obnovitelného materiálu může absorbovat a uvolňovat vlhkost. Kvůli této výjimečné vlastnosti se nebudete přehřívat ani nebudete mrznout. Kvalita vlny závisí na tom, jakou mají ovce péči. Proto je „5 svobod spokojeného života zvířat “ podporováno všemi farmaři, s nimiž spolupracujeme:
  1. Svoboda od hladu nebo žízně díky přístupu ke sladké vodě a potravě pro udržení plného zdraví a síly
  2. Svoboda od nepohodlí poskytnutím vhodného prostředí včetně úkrytu a pohodlné oblasti pro odpočinek
  3. Svoboda proti bolesti, zranění nebo nemoci prevencí nebo rychlou diagnostikou a léčbou
  4. Svoboda vyjadřovat normální chování tím, že se zvířatům poskytuje dostatečný prostor, správné zařízení a společenství zvířat vlastního druhu
  5. Svoboda před strachem a úzkostí tím, že jsou zajištěny podmínky a péče, které zabraňují duševnímu utrpení zvířat

Měkká a chytrá vlna

Merino vlna je jedním z nejvyhledávanějších materiálů pro oblečení na světě; jednoduše kvůli rozličným výhodám. Pokud je merinová vlna dostatečně tenká, zabraňuje svědění, a pokud je dostatečně kvalitní, tenká vlákna se neroztrhnou, a pokud je opravdu tak kvalitní, stačí jen trochu vody a mýdla, abyste ji vyčistili. Vzhledem k tomu, že kvalitní merino vlna je skutečně přímým produktem krajiny kolem zvířat, tedy produkt z trávy, vody a vzduchu, je také biologicky odbouratelná. Kdybyste jí kompostovali, během tří měsíců by nejspíše zmizela. Merino vlna s jemnými a měkkými zvlněnými vlákny je téměř magická.
 
Naše vlna 10
 
Ale zpátky na farmu: Na konci každého dne střihové sezóny je střihačská kůlna plná bílé, vynikající merinové vlny. Někdy zaplní celou velkou místnost až do čtyř metrů výšky. Děti farmářů by rády v tomto „bílém oceánu“ dováděly, ale právě zde proběhne další krok. Zkušení dělníci a dělnice střídí vlnu na různých stolech, aby odstranili špínu, kousky trávy a zkontrolovali, jak je vlákno silné. Vlna je vyrobena z keratinu, stejně jako lidské vlasy, avšak merino vlna dosahuje jen jedné třetiny tloušťky lidského vlasu. To je důvod, proč jeden z farmářů Devold porovnává dotek medvídka k hrubé koňské hřívě, když vysvětluje rozdíl mezi medvídkem a extrémně jemnou merinovou vlnou. Farmáři se učí poznat měkkost špičkou prstů. Po výběru nejkvalitnější a nejexkluzivnější vlny z nejlepších merino ovcí na planetě se vlna stlačí, asi do 200kg pytlů, než se dostane do obrovských nylonových balíků. A pak, z tyrkysových přístavů na druhé straně světa, „bílá“ vyplouvá pryč.
 
 Naše vlna 11

Stříhání

Tímto postupem získáváme merino vlnu, díky profesionálním střihačům ovcí. Jsou to urostlí a zkušení chlapi, kteří dělají svou práci rychle a bez stresu, takže ovce necítí žádné potíže. Celý proces trvá tři až pět minut. U větších farem je během jednoho pracovního dne ostříháno přibližně 200 ovcí.Vlna je prohlédnuta a tříděna certifikovaným odborníkem na vlnu. Délka, tloušťka a pružnost vláken určuje kvalitu vlny. Specifická mezinárodní norma klasifikuje vlnu předtím, než se dostane důkladně zabalená do velkého uzavřeného balíku.

Praní 

Praní má čtyři stupně:
  1. Balíky se otevírají a vlna se umístí do obrovských „praček“.
  2. Pro získání výjimečně čisté vlny se mytí skládá z několika důležitých kroků.
  3. Vlna se následně vysuší horkým vzduchem.
  4. Jakékoliv přebytečné zbytky vegetace, půdy nebo nečistot, které nebyly praním odstraněny, budou mechanicky odstraněny.
Poté se vlákna vlny oddělují, aby se odstranily zbytky půdy nebo jiné složky. Vlna je nyní připravena k česání. To znamená, že vlákna s krátkou vlnou se oddělují tak, že zůstanou pouze dlouhá. Zajištění kvality, jako je tento postup, je důležité, aby se zabránilo uvolnění krátké vlny později ve výrobě, aby se zabránilo vzniku malých děr. Vlákna jsou natažena a pak namotána do cívek, připravených pro spřádání. 

Příze a spřádání 

Příze jsou v podstatě vlákna z ovcí, na cestě ke tkaní nebo pletení. Ale nejdřív musí být vlna spředena. Tím se stane pevnou a odolnou. Příze by měla být co nejjemnější. Pokud se části příze stanou příliš tenkými, můžou se později zlomit. Cívky vlny jsou proto umístěny do velkých strojů, aby se vyrovnaly před tím, než budou zpracovány přes spřádací stroje. Zajistí, aby vlna byla rovnoměrně tkaná a zatočena rotačním pohybem. Rotací se vlákna navzájem spojí a vzájemné tření způsobí stupeň stálosti a pevnosti, pro kterou je vlna známa. Spřádací proces vypovídá hodně o charakteru vlny; tloušťka a délka vláken, které části vlny se mají spřádat a jak se to celé dělá. Existuje neuvěřitelně mnoho různých druhů vlny kolem nás, obzvláště pokud jde o kvalitu. Hodně záleží na nalezení ideální kombinace krátkých, středních a dlouhých vláken – a použití správné metody spřádání.