Boty na ferratu

„A je to tady. Další obchodník, který mi chce vnutit boty, protože prý „universální boty nejsou“.  Jako kdybych si nemohl vzít svoje pohorky, co mám doma.“

Tady se nedočtete o extrémních botách za extrémní ceny. Tady se dočtete o tom, jaké vybrat boty na ferraty a co je u bot důležité právě na ferratě. Nebo jen to, jestli vám nebudou stačit některé boty, které máte už doma. Možná díky našemu článku přijdeme o kšeft, ale když můžeme, tak poradíme.

Jaké by měly být boty na ferraty?

  • Měly by mít tvrdší podrážku
  • Měly by mít minimální torzi
  • Měly by mít hranu na špičce
  • Měly by mít přilnavou podrážku
  • Měly by pevně sedět na noze – dobré šněrování
  • Neměly by omezovat v pohybu

Konstrukce boty

Tvrdší podrážka nám pomůže pevněji se postavit na nohu. Nebude nás tlačit šprušle nebo skála a lépe se rozloží naše hmotnost na větší plochu boty. To nám také napomáhá spolu s vystužením, aby bota nerotovala (malá torze) v podélné ose. Tím snížíme riziko zvrtnutí kotníku a zároveň neomezuje v pohybu. Hrana na špici nám zase pomáhá, abychom se mohli postavit i na menší výstupky - využijeme tam co největší plochu stupu. Obyčejné tenisy mají zaoblenou špičku pro pohodlnější chůzi. My však potřebujeme hranu na špičce, protože míříme vzhůru.

Materiál

Kvalitní a značková podrážka neznamená "vhodná na ferratu". Důležité je, aby podrážka měla vysoké tření. To nám pomůže při výstupu, aby bota nepodkluzovala. Svrchní materiál je dobré mít prodyšný a pevný. Při výstupu na ferratě třeme i svrškem o skálu, tak ať je brzo nezničíte. Obsázka nemusí být po celém obvodu, ale měla by být rozhodně na špičce. Nejen kvůli ochraně bot, ale především, abychom zabránili zranění a neukopli si palec.

Nasazení boty

Aby pevně bota seděla na noze je možná zbytečné zmiňovat. Řečené však neuškodí a možná někomu pomůže. Nemít zbytečně velkou botu a zároveň pevně zavázanou pomáhá, aby se nám noha nepohybovala v botě. Nejde o obavy, abychom boty neztratili. Jde o to, že vám bude noha méně jezdit v botě a budete se pevněji stavět na nohu (v podstatě antipuchýř systém). Zároveň doporučuji nízké boty. Při výstupu potřebujete mít volný pohyb kotníku nahoru a dolů. A zde je výhoda nízkých bot – neomezuje.

Pohorky ano či ne?

Je pravda, že pohorky mají většinou pevnou podrážku, dobré šněrování, menší torzi, odolný materiál i obsázku. Pohorky ale nedoporučuji. Většina turistických pohorek má zaoblenou špičku a jsou vysoké. Omezuji tedy na ferratě v pohybu a nebudou vám držet na hranách. Navíc některé pohorky mají tvrdší gumu podrážky, aby déle vydržely a tím mají horší přilnavost.

Můj TIP?

Všeobecně doporučuji vybírat z nástupových bot. Ty z většiny splňují potřebné parametry. Ale abychom si ukázali konkrétní příklad, tak náš TIP je Aku Rock DFS. Lehká nízká bota, která neomezuje v pohybu, má přilnavou zpevněnou podrážku Vibram, malou torzi, dotažení šněrování pomocí Dual Fit Systém a hranu na špičce i s obsázkou. Navíc jsou to univerzální boty s membránou Gore-TEX a trekovým vzorek podrážky. Použijete je i na další outdoorové aktivity v nepříznivém terénu i počasí.

Aku Rock pánské ➜ Aku Rock dámské ➜