Čistý přelez na ferratě?

Nejednou jsem se setkal s termínem "čistý přelez" právě ve spojením s ferratou. Tak si pojďme objasnit, co to vlastně čistý přelez znamená.

Lezení na umělé stěně

Při lezení na umělé stěně se nechytáme expresek a nýtů. Chycením karabiny, vložení prstu do nýtu nebo postavení se na expresku může dojít k nepěknému zranění. Důvod, proč využíváme pouze stěny a chytů je prvně bezpečnost. Druhý důvod je, že klasifikace obtížnosti zahrnuje čistě jen chyty a stěnu. Takže se chytáme jen chytů a stěny z fairplay důvodů.

Lezení na skále

Na skále je to obdobné. Bezpečnost i klasifikace. Ale když se dostaneme ke zdroji lezení, tak nýty, skoby, frendy, expresky (a další) slouží k postupovému jištění. Je to předchystané pro bezpečnější lezení. Kdybychom na skále neměli připravené jištění, tak se to ani nemůžeme chytit a lezeme pouze po skále. Skály jsou odjištěné (jsou na nich nýty a skoby), abychom si lezení mohli užít a pád přežili. Takže se opět těchto částí nechytáme ani při skalním lezení.

"Čistý přelez na ferratě"

A tak se dostávám k termínu čistého přelezu na ferratě. Celá cesta má svou obtížnost a své bezpečnostní rizika. Je však potřeba si uvědomit důležitou věc. Při přelezu na ferratě jsou vytvořené umělé stupy i chyty. Je vytvořené "postupové jištění" (ocelové lano nebo řetěz). Termínu "Čistý přelez" mnozí používají tehdy, kdy přelezete ferratu bez chycení ocelového lana (případně řetězu) pouze po skále. To je však omyl. Nejedná se o lezení, ale ferratu. Zde je naopak žádoucí, abyste se drželi za ocelové lano (případně řetěz). Proč bychom jinak měly všechny tyto části vtlučené do skály (na okrasu ne).

Za co se tedy můžu správně chytat a na co šlapat?

Na ferratě můžete v podstatě používat vše. Ocelové lano, řetěz, mosty, šprušle, žebřík, skály, "U" profily a další úmělé instalované vybavení. Jedno bezpečností upozornění však je. Doporučuji nechytat kotevní části (u ocelového lana i řetězu). Opět z bezpečnostních důvodu. Mohlo by dojít k nepěknému zranění. Není to nic proti fairplay, pouze bezpečnostní rada. Můžete si myslet, že se vám tam prsty nevlezou, ale dámy a děti mají jiný názor ;) Navíc v kotvení bývají šrouby, které mají hrany.

Nabídka ferratového vybavení  ➜

Co je tedy Čistý přelez na ferratě?

Tento pojem v podstatě neexistuje. Ale když převezmeme "Čistý přelez" z lezení, tak na ferratě je každý přelez, který zvládnete bez pádu "Čistý" ;) Tak tedy hodně zdaru na vašich ferratových dobrodružstvích.