Jak s batohem na Ferratu?

„Batoh na ferratu nepatří.“ Další z frází, se kterou se setkávám. Tito lidé mají logické obavy. Ale samozřejmě spoustu jejich obav jde vyřešit a jiné minimalizovat. Bez batohu to je na jedno stránku bezpečnější. Na druhou stranu vám pak bude chybět potřebné vybavení. Co lidem vadí a jak jejich obavy vyřešit? Jak minimalizovat riziko?

„S batohem se jednodušeji přetočíš“

Ano, to je pravda a co na to říct. Skrz „závaží“ na zádech může při pádu dojít k jednoduššímu přetočení hlavou dolů. Odpověď je na to jednoduchá, protože přetočení eliminujeme celotělovým postrojem nebo použitím prsního úvazku. Prsní úvazek máme vždy, protože nemůžeme spoléhat na to, že “to zvládneme“. Je však důležité mít správně nastavený prsní úvazek. Jak se správně navázat máme v našem článku.

Je potřeba prsní úvazek na ferratu? Je potřeba prsní úvazek na ferratu?
 
„S batohem budeš mít horší stabilitu“

Zase pravda. Horší stabilita znamená větší riziko pádu. Jak tedy minimalizovat riziko pádu kvůli stabilitě? Zkrátka nemějte věci v batohu volně. Dejte věci do batohu a snažte se batoh co nejvíce stáhnout – tak, aby věci v batohu nepoletovali. Tohle má stejný efekt, jako poloprázdná cisterna.

Představte si poloplnou láhev vody a škubněte s ní do strany. Láhev (batoh) se zastaví, ale voda (věci v batohu) jede dál. Voda působí na stranu láhve a chce ji převrhnout. Když vymáčkneme vzduch z láhve, tak voda působí výrazně menší silou na stěnu láhve.

Pro lepší stabilitu skládejte věci co nejméně do hloubky. Věci se snažte skládat na plocho podél zad a tím nezvyšovat „kyvadlový efekt“. Věci máte naskládané blíže vertikální ose – batoh vás bude méně rozhazovat.

Horšenou stabilitu neumíme úplně vyrušit, ale umíme ji minimalizovat.

„S batohem se můžeš zaháknout“

Zase silný argument, který se těžko překonává. Váš protiargument „ještě se mi to nikdy nestalo“ ještě neznamená, že se vám to nikdy nestane nebo že se to nestalo někomu jinému. Batohy mají spoustu popruhů, kapsiček a smyček. Cokoli z toho se může zaháknout o větev, šprušli, kotvení… nebo se budete chtít protáhnout „komínem“ a zasekne se vám celý batoh.

Co s tím? V první řadě je potřeba všechny popruhy dotáhnout a pokusit se, aby vám nic netrčelo. Proto také dáváme všechno vybavení do batohu a nepřipevňujeme z venku (také kvůli kyvadlovému efektu). Pokud vybíráme batoh na ferratu, přikláníme se více k lezeckým batohům než turistickým. Turistický batoh má spoustu popruhů a kapes. Lezecké mají takzvaný „čistý vzhled“ - méně kapes a popruhů.

„Batoh ti omezuje výhled“

To nastat může, ale pokud jste šikula a umíte se sbalit, tak nebudete mít batoh na vysoko. Pak už Vám nic nebrání v pohledu vzhůru. Zkrátka batoh na délku zad a nesnažit se naplnit batoh až po limit víka. Takto nevadí ani helma a můžete točit hlavou do všech směrů.

Taky máme protiargument

„Kam dáš vybavení?“

Zdatnější z vás jistě od začátku čekají, jestli zmíním to, že se sebou nosíte kus lana a karabiny na jištění v těžších pasážích, nebo když jdete s dítětem. Přesně takto je. Je určité vybavení, které byste měli mít s sebou, pro případ „co kdyby“. A bez batohu to nejsme schopní řešit efektivně. Mohli bychom mít na úvazku přivázaný pytlík, ale to by bylo ještě horší než to mít batoh na zádech.

Co mít se sebou?

Pro odpočinek

Většina ferratových setů nepotřebuje odsedku, protože je možné odsednou přímo do ferraťáku nebo má k dispozici odsedací očko. Výhodou odsedky je, že si můžete nastavit délku. Nevýhodou odsedky je, že máte pevný popruh (neelastický), který vám zavazí a můžete se o něco zachytit – je potřeba dbát, aby odsedka „neplandala“. de naleznete tipy při výběru ferratových setů

Rozdíly mezi ferraťáky Rozdíly mezi ferraťáky

K zajištění

Odsedneme buď pomocí ferratového setu nebo pomocí odsedky. Pak už nám stačí jen smyčka a HMS karabina s lanem – tedy pokud umíte jistit přes „půlloďákák“. Pokud neumíte jistit přes půlloťák, potřebujete sebou ještě jistítko (případně další vybavení). Nejistíme z postroje, ale z pevného bodu. Kdyby se parťák neudržel, mohl by nás strhnout (a tím rozpárat brzdu). Takto můžete dopomoct parťákovy v exponovaných částech. Parťákse bude méně bát a v případě pádu nerozpárá brzdu. Pokud není váš parťák zdatný v uzlech, ukažte mu před startem, kde se má zacvaknout. V případě potřeby mu pošlete karabinu navázanou do lana a on se jen nacvakne.

Při pádu

Při pádu využijete vše, co k zajištění. Může se vám hodit i několik dalších karabin a prusíků k vytažení parťáka (kdyby byl v bezvědomí) pomocí lanových technik (kladkostroje), umíte-li je. Pokud je parťák v bezvědomí, nemáte na výběr a musíte se k němu dostat, zjistit nejprve stav a dát mu první pomoc. Tento postup doporučuji i když si parťák myslí, že je ok – dostaňte se k němu a zjistěte stav – nic nepodceňujte.

Po pádu

Když už se dostaneme k parťákovi, tak mu dáme první pomoc. Zde přichází další část vybavení. Konkrétně lékárnička. Lékárniček je spousta a vy si dobře promyslete, jaké úrazy potřebujete řešit. Drobné odřeniny? Ty můžeme vydesinfikovat, ale na životě nás neohrožují – můžeme vyřešit až doma. Zaměřme se proto především na větší zranění. Velké tržné rány, ploché krvácení, tepenné krvácení, zlomeniny. A tímto směrem i vybírejte obsah lékárničky. Především se ujistěte, že víte, co se jak a čím řeší. Pokud už dopředu víte, že je pád tvrdý a nedolezete, zkuste se zkoordinovat a co nejdříve zavolat pomoc. Každá minuta se může počítat.


Nabídka lékarniček

 

Buffet

Asi nic, co by vás překvapilo, ale mějte u sebe nějaké sladkosti a pití. Případně i svačinu nebo regulérní jídlo. Já si například sebou nosím outdoorovou mocca konvičku, malou kartuši a vařič. Na vrcholu si rád udělám čerstvou kávu. Mám to prostě rád – tak sebou nesu váhu navíc.

Sestup

Počítejte s tím, že se cokoli může zvrtnout. Proto myslete i na to, že byste sebou měli mít například nepromokavou bundu, mikinu a čelovku. Drobná osobní rada je, že s sebou (bez ohledu kam jdu) vždy nosím náhradní ponožky.

Boty

K botám na ferratu jsme již psali článek. Pokud si chcete ověřit, jestli máte vhodné boty na ferratu a co by měli boty mít (taky proč), mrkněte se na náš článek.

Boty na ferratu Boty na ferratu