Ortovox - představení bund pro sezónu "zima 2022"

Ortovox má velmi široký sortiment bund na různé aktivity. Tady se vracíme k myšlence, kterou vždy doporučujeme všeobecně u oblékání a výběru vybavení. Nejdříve se zamyslete, na jakou aktivitu produkt chcete a jaký je jeho účel. Ne jinak je tomu i u bund Ortovox. Široká škála nepromokavých bund, softshellových bund nebo zateplovaček. Každá má ale trochu jiné určení podle aktivity. Takže co doporučuji na co?

 

Bunda ortovox

 

 

nepromokavé bundy - hardshell

Nepromoavé bundy nás chrání před deštěm (překvapivě). Odolají jak dešti, tak větru. Každopádně se snižuje prodyšnost a proto je dobré se zamyslet, jestli potřebujete softshell (do větru/ale sucha), nebo hardshell (do deště nebo mokrého sněhu).

 

na freeride a sjezd

Zde máme dva modely. Guardian a Sedtun. Jejich rozdíl? Guardian je robustní hardshell s 3vrstvou laminací membrány. Zkrátka "tenká" odolná bunda s vlněnou podšívkou. Sendur je už zateplená bunda. Pro ty, kteří neradi vrství a jsou rádi, když je poslední vrstva i teplá.

pánská budna ortovox guardian shell Dámská bunda ortovox guardian shell dámská bunda ortovox sendur
pánský Guardian Shell dámský Guardian Shell pánská Sedrun dámský Sedrun

 

na zimní turistiku

Dva zajímavé kousky pro zimní turistiku - a to Westalpen a Wetalpen Light. Westalpen Light je lehčí (tenčí materiál). Westalpen má oproti tomu více technických detailů, jako je například větrací zipy v podpaží a vyšší odolnost. Tak či tak to jsou velmi podobné bundy. Osobní tip je, že pokud potřebujete bundu využívat často, Westalpen. Verzi Light doporučuji ve chvíli, kdy ji máte spíše jako záložní, ale plnohodnotnou bundu.

 

pánská  bunda ortovox westalpen 3lpánský Westalpen dámská bunda ortovox westalpen 3ldámský Westalpen pánská bunda ortovox westalpen light 3lpánský Westalpen Light dámská bunda ortovox westalpen lightdámský Westalpen Light

 

něco na skialp

Zde vyhrává především bunda Ortler. Ta má propracované detaily, které dělají bundu lepší právě na skialp. Větrání, stahovací manžety, odolnost, velikost kapuce a další. Díky tomu mi dává smysl vzít bundu právě na skialp.

pánská bunda ortovox ortlerpánský Ortler dámská bunda ortovox ortlerdámský Ortler

 

 

 

větruodolné - softshellové bundy

Hned ze začátku si řekněme, že všechny nepromokavé bundy jsou i větru odolné. Ale nepromokavé bundy hůře dýchají - budete pomaleji schnout. Pokud jdete do "sucha", pak je softshell lepší varianta, jelikož bude rychleji odvádět pot od těla.

 

softshell na skialp

Tady nám letos Ortovox připravil dva zajímavé modely. Jeden lehčí a jednodušší - a to je Berrino. Pak technicky propracovanější a o trochu těžší Becchei. Osobně oba kousky jsou super a bude záležet na vaší preferenci. Kdybych měl nějak rozdělit, tak bych Becchcei vzal na celodenní skialp a Berrino na stoupání podél sjezdovky nebo na kratší (pár hodinové) skialpy. Stejně tak bych bundy použil i na zimní turistiku.

pánská bunda ortovox berrinopánské Berrino dámská bunda ortovox  berrinodámské Berrino pánská bunda ortovox col beccheipánský Becchei dámská bunda ortovox col beccheidámský Becchei

 

softshell na lyže

Celkem jednoduchou volbou je Pordoi. Bunda má již membránu, a tak je větru odolnost skutečně vysoká. Celá bunda je navíc robustní. Merino, které naleznete na vnitřní straně, vás stejně potěší stejně jako větrací zipy v podpaží.

pánská bunda ortovox pordoipánský Pordoi dámská bunda ortovox pordoidámský Pordoi

 

zímní turistika

Favorit v této kategorii je jednoznačně Westalpen Softshell. Strečový kousek, který je zároveň i extrémně odolný a nějakým způsobem se v této bundě cítím "bezpečně". Není to žádný tenký "kousek plastu", ale spíš takový tank. Do toho technické vychytávky posouvají bundu výrazně dál. Škoda, že fotky neřeknou to, co bunda v ruce.

pánský Westalpen Softshell

dámská bunda ortovox westalpen softshell

dámský Westalpen Softshell

 

 

zateplovačky

Se zateplovačkama je to těžké. Každý má jiný tepelný komfort. Každý se trochu jinak potí a hýbe. Každopádně alespoň můj tip a přehled, která zateplovačka je čím výjimečná, nebo na co se hodí. Zateplovací bundy Ortovox jsou vyjímečné tím, že jako izolační výplň používají ovčí vlnu SWISSWOOL, izolaci zhotovenou z pásů švýcarské vlny.

 

sjezd a freeride

Jednu bundu jsme už odhalili, a to nepromokavou bundu Sedrun. Do mokrého sněhu paráda, pokud nechcete vrstvit, a kapuce dostatečně velká i na helmu. Model Zinal, má zajímavý střih a gramáž vlny v bundě je 120 g/m. Vysoký límec a nastavitelná kapuce potěší. Mě ale dostal model Badus, protože jsem fanda vrstvení a prostě bych si přes tuto bundu dal hardshell. Gramáž je sice jen 70 g/m, ale jedná se o performovaný plát vlny. Takže já raději mikinu a přes Badus bych dal například Guardian, abych zůstal v suchu. Navíc bych následně využil Badus i do města nebo na skialp.

pánská bunda ortovox zinalpánský Zinal dámská bunda ortovox zinaldámský Zinal pánská bunda ortovox baduspánský Badus dámský Badus

 

skialpová zateplovačka

Strečové panely v podpaží, tenčí (60 g/m) ale extrémně pohyblivá je Boé. Zkušenosti i z běhu a dalších dynamických aktivit v zimě mě oslovily. Na skialp se mi víc líbí model Boval. Jedná se o oboustrannou 90 g/m bundu. Výhoda oboustranné bundy? Ortovox se pyšní také tím, že můžete otáčet podle toho, aby vám to ladilo s oblečením. Mně se ale zamlouvá hlavní význam - funkční prvek. Konkrétně když vylezu na kopec, tak nahoře bundu otočím. Proč? Protože dostanete k tělu suchou stranu bundy a mokrá (propocená) se dostane "na vzduch" a bude rychleji schnout.

pánská bunda ortovox piz boépánské Piz Boé dámská bunda ortovox piz boédámské Piz Boé

pánský Piz Boval

dámská bunda ortovox piz bialdámský Piz Bial

 

zimní turistika a VHT

Tady mám jasno. Můžu použít takřka kteroukoli zmíněnou zateplovačku, protože to nebude vyloženě krok vedle. Ale hold střihem a zpracováním mám tip na Westalep Swissool. Westalpen je nastavitelná bunda s hybridní gramáži 90 g/m na těle a 60 g/m na rukávech a v podpaží pro lepší prodyšnost. Zajímavostí je dvoucestný zip, takže ocení i lezci (proto třeba vhodná i na VHT).

pánský Westalpen Swisswool dámská bunda ortovox westalpen swisswooldámský Westalpen Swisswool

 

 

Každý kousek oblečení Ortovox, který jsem zmínil, má v sobě vlnu. Některý více a některý méně. Vlna má spoustu výhod. Chcete se dozvědět více o vlně? Podívejte se na náš článek.

 


Jakub Krisl

Kuba má u nás na starost marketing a lezecké dny. Jako instruktor lezení pobývá v přírodě spoustu času. Věci aktivně testuje a proto také píše články na náš blog. Skaut, který se toulá po horách, lozí, hraje na kytaru a nedávno si pořídil slackline. Kubovo moto? "Není nic lepšího, než špatná zkušenost."

pokud budete chtít poradit s lezením, napište mu na kuba@makalu.cz

@klukintruktor